Zásady BOZ

Stredná odborná škola gastronómie a cestovného ruchu, Levická 40, 950 03 Nitra

Zásady BOZ

na hodinách TSV, športových podujatiach, pri reprezentácii školy,  cvičeniach a kurzoch na ochranu života a zdravia ,

účelových cvičeniach a kurzoch pohybových aktivít

A) Hodina TSV:

1.Telesnej a športovej výchovy sa zúčastňujú len žiaci, ktorých zdravotný stav to umožňuje. V prípade, že žiak zo zdravotných dôvodov nemôže cvičiť je povinný pri nástupe na hodinu to oznámiť učiteľovi TSV a doložiť platným lekárskym potvrdením alebo ospravedlnením od rodiča –od rodiča sa akceptuje  3x za polrok.

2.Ak žiak počas hodiny nemôže z akýchkoľvek dôvodov cvičiť musí to ihneď oznámiť vyučujúcemu (napr. úraz, nevoľnosť, poškodenie úboru, atď.)

3.Pred hodinou TSV žiaci čakajú v triede a na pokyn vyučujúceho sa presunú do telocvične, kde sa prezlečú do cvičebného úboru ( tričko, kraťasy, tepláky, ponožky, športová obuv- nie kopačky ) a čakajú v šatni na pokyny vyučujúceho. Cennosti a MT nenosia na hodiny TSV. Za straty škola nezodpovedá.

4.Do telocvične, alebo na ihrisko odchádzajú na pokyn vyučujúceho. Všetci žiaci vrátene necvičiacich dodržiavajú školský poriadok časť C Povinnosti žiakov, bod 46.

5. Na hodinách TSV sa žiaci správajú maximálne disciplinovane, dodržujú pokyny vyučujúceho. Všetky činnosti vykonávajú tak, aby neohrozovali bezpečnosť a zdravie spolužiakov. Cvičia len cvičenia, ktoré mali určené v príslušnom čase, intenzite, rozsahu a na príslušnom stanovišti.

6.Žiaci svojvoľne neopúšťajú určené stanovište, cvičebný priestor bez súhlasu učiteľa. Počas prestávok nesmú cvičiť bez dozoru, ani používať cvičebný materiál (lopty, činky a pod.). Zásadne sa nesmie používať náradie ( liezť, šplhať sa, vešať sa na bránky a pod.).

7.Poskytovať maximálne zodpovedne dopomoc alebo záchranu pri cvičení s poskytovaním dopomoci.

8.Šetriť telovýchovný materiál a zariadenie telocvične. V prípade úmyselného poškodenia alebo straty  musí žiak škodu uhradiť.

9.Po skončení hodiny dodržiavať hygienické pravidlá ( osprchovať sa, prezliecť sa).

10. Žiak , ktorý si nebude nosiť úbor na hodiny TSV neospravedlnene, bude pracovať na úprave školy podľa pokynov vyučujúceho, vypracovávať testy z TSV/ bude hodnotený/ a zároveň bude upozornený na túto skutočnosť zákonný zástupca písomne a po neuskutočnení nápravy bude prizvaný  na pohovor do školy.

B) Cvičenia a kurzy

1.Žiaci sa ich zúčastňujú vhodne oblečení tak , aby mohli vykonávať plánované činnosti ( v zimnom období teplé oblečenie a teplú športovú obuv, čiapku, šál, rukavice , v letnom období vhodné športové oblečenie a obuv, pršiplášť alebo dáždnik –  u dievčat v žiadnom prípade nie vysoké podpätky a sukne ).

2.Bez súhlasu vyučujúceho neopúšťať určenú skupinu ani stanovište.

3.Svedomite vykonávať činnosti podľa pokynov inštruktora.

4.Pri presunoch rešpektovať všetky zásady BOZ.

5.Šetriť životné prostredie, udržiavať čistotu a poriadok.

C) Športové súťaže

1.Žiaci v plnom rozsahu rešpektujú pokyny vedúceho družstva.

2.Správajú sa tak , aby čo najlepšie reprezentovali školu.

3.Zapožičanú výstroj vrátia v poriadku.

Vypracovala : PaedDr. Viera Starovičová

Stredná odborná škola gastronómie a cestovného ruchu, Levická 40, 950 03 Nitra

Svojim podpisom potvrdzujem, že som bol oboznámený/á  s vnútorným poriadkom a zásadami BOZ, PO a PP na hodinách telesnej výchovy a športu, športových  a telovýchovných krúžkoch, cvičeniach a kurzoch na ochranu života a zdravia, lyžiarskych a plaveckých výcvikoch a športových súťažiach a podujatiach konaných školou.

Poučenie vykonali:____________________________________________________________________

Trieda:

Šk.r.: