Navigácia

Národný projekt Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality OVP Knižnica bližšie k nám Komunikácia cesta k úspechu Erasmus+ 2015-1-SK01-KA102-008769 Erasmus+ 2018-1-SK01-KA101-046222 Erasmus+ 2019-1-SK-KA102-060598 Erasmus+ 2019-1-SK-KA101-060197 Zdravá škola Premena tradičnej školy na modernú Jeden svet na školách Škola priateľská k deťom Stínovaní Etwinning Z poľa na tanier Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov Erasmus+ 2020-1-SK01-KA102-077866 Projekty NSK GEM4STEM Mením na zeleň Erasmus+ Európska skúsenosť - najlepšia cesta k lepšej budúcnosti Erasmus 2023-1-SK01-KA122-VET-000127768 Národný projekt edIT Podpora pomáhajúcich profesií 3 Roots & Shoots Slovakia Erasmus 2024- 1-SK01-KA122-VET-000208416

Projekty školy

Erasmus+ 2015-1-SK01-KA102-008769

Projekt Erasmus+

na stiahnutie:

Publicita_projektu_Erazmus_plus.docx

Informacie_o_projekte_Erazmus_plus.docx

Oznamenie_o_zacati_projektu_Erazmus_plus.docx

Oznamenie_o_zacati_projektu_Erazmus_plus_Tokaj.docx

Prezentacia_pre_rodicov_CR.pdf

Prezentacia_pre_rodicov_Madarsko.pdf

Priprava_staze_do_Havlickovho_Brodu_foto.pdf

Priprava_staze_do_Tokaja_foto.pdf

Publicita_projektu_Erazmus_plus_Tokaj.pdf

Zaverecna_konferencia_projektu_Erazmus_plus_.pdf

 

Výstupy žiakov

Vylet_do_okolia_HB_Jakub_Chovanec(1).pdfPrehliadka_Vysociny__Takacova_II.R(1).pdf,Eva_Janigova_III_Havlickov_Brod.pdf,

Havlickuv_Brod_staz_Jakub_Chovanec.pdf,Havlickov_Brod_Lukas_Sandor.pdf,Havlickov_Brod_Adam_LAZO.pdf,

Havlicku_Brod_Richard_Botka.pdf,Havlickuv_brod_Daniel_Gajdos.pdfHavlickuv_Brod_Kristian_Kukucka.pdf,

Havlickuv_Brod_staz_Denis_Bedi_III.D.pdfHavlickov_Brod_Vanesa_Kondelova_II.R.pdf,

Havlickuv_Brod_staz_Nkola_Blazova.pdf,Havlickuv_Brod_staz_Takacova_II.R.pdf,Havlickuv_Brod_staz_MGuzmicka.pdf,

 

 

 

 

 

Stínovaní Erazmus

V dňoch od 21.-25.9.2015 absolvovali vyučujúce z Obchodnej akademie a Hotelovej školy Havličkov Brod vrámci projektu Erazmus stínovaní.

     Počas pobytu absolvovali náčuvy a hospitácie na vyučovacích hodinách   matematiky, anglického jazyka, informatiky a geografie cestovného ruchu. Okrem toho si prezreli učebné osnovy, učebný materiál jednotlivých predmetov nášho školského vzdelávacieho programu.

     Z našich vyučujúcich sa im počas pobytu venovali PaedDr. Dolešová, Ing. Miklošová, PaedDr. Kuppéová, Mgr. Kováčová.

Naša škola získala grant v rámci programu Erasmus+, Kľúčová akcia 1: Vzdelávacia mobilita jednotlivcov pre projekt

Cestovný ruch očami mladých v EÚ.

Trvanie projektu: 12 mesiacov

Cieľ projektu:

Realizovaním projektu chceme podporiť  získanie praktických zručností u študentov a umožniť im rozvoj odborných skúseností, odlišných postupov pri výkone profesie, získať zručnosti  v oblasti gastronómie a hotelových služieb, ako aj v manažmente cestovného ruchu, upevniť osobný rozvoj študentov v prístupe ku klientom, posilniť spoluprácu a vytvoriť integritu v rámci služieb cestovného ruchu v krajinách EÚ, získať zručnosti a vedomosti, ktoré vyžaduje prax a tým si zvýšiť uplatniteľnosť na európskom trhu práce. Zároveň stáž má byť aj praktickou pomocou pri zvládaní učiva a jej využitie pri záverečných a maturitných skúškach.

Zvolili sme krátkodobú 14 dňovú stáž z dôvodu efektivity využitia finančných prostriedkov a časových potrieb cieľovej skupiny. Žiaci sa vedia veľmi rýchlo adaptovať na cudzie prostredie, prax robia počas celého štúdia po rôznych prevádzkach, preto sa domnievame, že 14 dňová stáž bude dostatočná na naplnenie cieľov.

Cieľom projektu je zlepšiť sociálne spôsobilosti žiakov ako sú komunikačné zručnosti, akceptácia autority, samostatnosť v práci, rozhodovaní, zodpovednosť za svoju prácu, výkon a rozhodnutie. Súčasne chceme zlepšiť interkulturálne vnímanie a toleranciu voči osobitostiam kultúry iného národa, akceptáciu  jeho zvykov a kultúry.

Partneri s ktorými budeme spolupracovať v projekte a kde sa uskutoční mobilita:

V rámci projektu spolupracujeme s 2 partnermi u ktorých sa uskutoční stáž. Stáž bude trvať u každého partnera 14 dní. Pre každú stáž bude vybraných 12 študentov z našej školy. Každá skupina bude mať sprevádzajúcu osobu – pedagóga, ktorý bude zabezpečovať stáž po odbornej a organizačnej stránke.

Obchodná akadémia a Hotelová škola Havlíčkův Brod je príspevkovou organizáciou zriaďovanie Krajom Vysočina. Vznikla v roku 2004 zlúčením troch tradičných havlíčkobrodských škôl. Škola sa zameriava najmä na vzdelávanie v oblasti ekonomiky, gastronómia, podnikanie a službách a svojim žiakom ponúka aj celý rad nadštandardných služieb. Patrí k najväčším stredným školám kraja Vysočina a v súčasnosti vzdeláva okolo 540 žiakov v 4 odboroch vzdelanie s maturitnou skúškou a 3 odboroch vzdelanie s výučným listom. Výučba prebieha v najmodernejších odborných učebniach - multimediálnych, jazykových, učebniach informačných a komunikačných technológií, učebni prírodovedných predmetov, učebni gastronomických predmetov ai. Pre praktické vyučovanie sú k dispozícii kvalitne vybavené učebne - Gastrocentrum, cukrárske dielne, učebne kultúra stolovania a odbornej učebne kuchárov.

Stredná odborná škola obchodu a cestovného ruchu, odborná škola a internát (Tokaji Kereskedelmi és Idegenforgalmi Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium) sa nachádza vo veľmi známom kraji Maďarska – v  Tokajskej oblasti v meste Tokaj.

Odborná škola má národnú pôsobnosť, ale mnoho študentov zo zahraničia si vyberá  štúdium na tejto škole. V súčasnosti študuje na škole 508 žiakov v učebných, študijných a nadstavbových odboroch, na škole vyučuje 46 pedagogických zamestnancov. Školský vzdelávací program školy je nastavený tak, aby žiaci po ukončení štúdia zodpovedali potrebám samotnej krajiny a EÚ.

Škola kladie veľký dôraz na štúdium cudzích jazykov, študenti sa učia 2 cudzie jazyky   - ANJ a NEJ. K získaniu jazykových zručností prispieva používanie  jazykových učební, Multi centrov, interaktívnych tabúl v učebniach, notebooky. Škola  poskytuje svoje priestory na skúšanie v jazykovej škole BGF a TELC.

Po jazykoch, kladie škola dôraz na vyučovací predmet informatika, pretože znalosti v tejto oblasti sú neoddeliteľnou súčasťou uplatnenia sa na trhu práce. Škola priebežne dopĺňa IKT, funguje ako súčasť skúšobných priestorov pre ECDL.

Účastníci projektu

Účastníkmi projektu sú osoby v počiatočnej príprave v oblasti  hoteliérstva  a gastronómie. Sú to žiaci 2.- 4. ročníkov odborov Služby v cestovnom ruchu, Čašník a servírka, Kuchár,  ktorí získavajú výučný list alebo maturitné vysvedčenie.

Žiaci o projekte budú informovaní prostredníctvom triednických hodín, učiteľmi na odborných predmetoch a majstrami na odbornom výcviku alebo odbornej praxi. Do projektu budú zapojení žiaci, ktorí chcú spolupracovať pri získavaní a využívaní vedomostí, zručností s cieľom uplatniť sa na slovenskom i na európskom trhu práce po skončení štúdia.

Kritériá výberu

- schopnosť komunikovať v českom  alebo maďarskom jazyku, resp. v anglickom jazyku

- štúdijné výsledky žiakov

- sociálna spôsobilosť účastníka na 14 dňový pobyt v cudzom prostredí

- odborná spôsobilosť praktických zručností

 

Proces výberu

- z každého odboru Služby v cestovnom ruchu, Čašník a servírka, Kuchár budú vybratí 8 účastníci, pričom do oboch krajín pôjde po 4 účastníkov z každého odboru, spolu 24 žiakov

- zo študijných odborov sa zúčastni stáže 16 účastníkov a z učebných odborov 8 žiaci

- výber bude zabezpečovať projektový tím v spolupráci s učiteľmi odborných predmetov a majstrami odborného výcviku

- všetci žiaci uvedených odborov  budú oboznámení s organizovaním stáže, kritériami výberu, záujemcovia o stáž sa prihlásia u triednych učiteľov

- zhromaždené prihlášky na stáž bude posudzovať projektový tím - vyradí tých žiakov, ktorí nespĺňajú kritéria výberu

- so žiakmi, ktorí spĺňajú kritériá výberu bude vykonaný pohovor za účasti triedneho učiteľa a projektového tímu, budú im pridelené body, budú zoradení podľa počtu pridelených bodov, výber bude podľa najvyššieho počtu bodov, pokiaľ bude zhoda bodov, právo rozhodovať bude mať riaditeľka školy

- vybratí účastníci budú pripravovaní na pobyt

 

 

Úlohy počas mobility:

Zameranie aktivity podľa učebných a študijných odborov účastníkov:

 

Služby v cestovnom ruchu

- spoznať užšie okolie danej lokality pobytu,  typické jedlá danej lokality pobytu

- naučiť sa slovné zvraty o lokalite pobytu v reči  maďarskom jazyku

- spoznať osobitosti regiónov, systém práce v zariadeniach CR so zreteľom na ich špecifiká

- získať zručnosť v sprevádzaní klientov po pamiatkach v oblasti

 

Kuchár

- spoznať suroviny formou ochutnávania, zamerať sa na tradičné suroviny z oblasti

- naučiť sa úpravu a prípravu jedál zo syra, mäsité jedlá, prílohy, múčniky charakteristické pre miestnu kuchyňu

- oboznámiť sa s prípravou jedál s použitím  vína charakteristického pre danú oblasť a snúbenie jedál s vínom

 

Čašník

- zdokonaliť sa v obsluhe, dokončovaní jedál pred hosťami, degustácie jedál a podávanie vína k jedlám vo vínnych pivniciach

- prehĺbiť si zručnosť v baristike 

- získať skúsenosti pri slávnostnej obsluhe

 

Očakávané výsledky

- získanie odborných vedomostí a praktických zručností, zlepšenie vzdelávacích výsledkov

- zlepšenie spôsobilosti v komunikácii s klientami a zamestnancami v anglickom jazyku, resp. českom alebo maďarskom jazyku

- zmeny postojov k práci a činnostiam v službách cestovného ruchu a spôsobe prístupu ku klientom

- osvojenie si vystupovania pred klientom

- zodpovednosť za svoju prácu, akceptáciu autority nadriadeného

- spoznajú rozdiely medzi slovenským cestovným ruchom a prácou v cestovnom ruchu v Českej resp. Maďarskej republike

 

Dopad na účastníkov projektu

- zvýšia si  odbornosť

- budú vedieť profesionálne komunikovať s klientmi

- zlepšia si sociálne vzťahy s nadriadenými a kolegami na pracovisku

- na základe absolvovania stáže získajú zručnosti a vedomosti, ktoré vyžaduje prax a tým si zvýšia uplatniteľnosť na európskom trhu práce

 

Hodnotenie a výstupy stáže:

Monitorovanie účastníkov projektu, ich pracovný program a napredovanie účastníkov bude realizované v súčinnosti žiadateľa projektu spolu s partnermi projektu.  Hlavnú úlohu pri monitoringu majú mentori a sprevádzajúca osoba. Z monitoringu každého dňa bude daná spätná väzba účastníkom zo strany sprevádzajúcej osoby a zo strany mentorov, kde sa vyhodnotí dodržanie pracovného plánu, dosiahnutie cieľov a napredovanie účastníkov.

Forma monitorovania

- pozorovanie účastníkov

- zadávanie úloh na pracoviskách

- kontrola odvedenej práce, zlepšenia vedomostí a zručností

- podávanie spätnej väzby

- vytvorenie prezentácie na konci projektu žiakmi na základe získaných vedomostí a zručností počas stáže

 

Výstupy stáže

- denníky a prezentácie účastníkov

- hodnotenie  mobilít účastníkmi, hodnotenie účastníkov mentormi a sprevádzajúcimi. osobami

- konferencia

- hodnotenie stáže školou

- vystavenie hodnotenia ECVET účastníkom

- bulletin

- Europass Mobility

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • SOŠ gastronómie a cestovného ruchu, Levická 40, 950 03 Nitra
    Levická 40, 950 03 Nitra
  • sekretariát: 0911 942 276
    riaditeľka: PaedDr. Irena Šuchterová
    zborovňa: 0911 942 276
    jedáleň: 0911 942 276

    zástupca TEV: Ing. Martina Sládečeková
    zástupca ODV: Mgr. Mária Zaujecová
    zástupca TEČ: Ing. Anton Štefanko

Fotogaléria